Dolu ve kuraklık zeytini etkiledi

0 Paylaşımlar

Marmarabirlik Mudanya Zeytin Tarım Satış Kooperatifi başkanı Ali Yıldız, ” zeytinde bu yıl yaşanan dolu ve kuraklık  zeytin rekoltesini önemli ölçüde  etkiledi “ dedi.

Zeytin sezonunun kapanmasıyla ilgili açıklamalarda bulunan 150 Sayılı Mudanya Marmarabirlik  Zeytin Tarım Satış kooperatifi başkanı Ali Yıldız, bu sezon doğal olaylardan zeytin de ürün kaybı yaşandığını vurgularken 12 bin ton zeytin alımı beklenirken  9 bin 700 ton  zeytin alımı gerçekleştiğini söyledi. Zeytin de ürün kaybının sofralık zeytinin yağlık zeytine çevrilmesiyle değerlendirildiğini de belirten başkan Yıldız, bugüne kadar alınan 9 bin ton zeytin için üreticiye 81 milyon 500 bin  lira ödeme yapılacağını bu paranın da 60 milyon lirasının ödendiğini  kaydetti. Ali yıldız bu alımlardan dolayı  kooperatifin üreticiye  sadece 21 milyon lira borcu kaldığını beyan etti.

DOLU GÖREN ÜRETİCİYE DESTEK

Mudanya’nın  bazı bölgelerinde meydana gelen dolu olayların da bir çok üreticinin mağdur olduğunu da belirten başkan Ali Yıldız,  “Marmamarabirlik olarak her zaman olduğu gibi üreticilerimize sahip çıktık. Bu üreticilerimizin yağlık zeytinlerini ücretsiz olarak yağhanede sıkarak hiçbir ücret almadık. Bunu da hesapladığımız da yaklaşık üreticilerimize 400 bin liralık yardım yapılmış oldu” dedi.

0 Paylaşımlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir